Galeride aradığın fotoğrafı bulamama devri sona eriyor. İddialara göre Google, Fotoğraflar uygulaması için yeni bir özellik üstünde çalışıyor. Fotoğraf aramalarında yeni eklemeler yapılacağı söyleniyor. 4 farklı filtre kullanımı ile aradığınız fotoğrafı bulmak çok daha kolay hale gelecek.

Aslında uygulama, hali hazırda bir arama özelliğine sahip. Fakat arama yöntemleri arasında sadece konum ile arama ve nesle ile arama özelliği bulunuyordu.

Fotoğraflar, daha akıllı hale geliyor

İddiaların kaynağı ise geçmişte de ters mühendislik sayesinde bazı özellikleri önceden sızdırmayı başaran Jane Machun Wong. Twitter‘da bazı ekran görüntüleri paylaşan Wong, yeni Google Fotoğraflar filtresini ortaya çıkardı. Yeni filtreler arasında özçekimler, videolar, arşivler ve hareketli fotoğraflar gibi üst kategoriler bulununuyor. Kullanıcılar bu aramalara konum ve nesne gibi yeni filtreler ekleyerek, aradığı fotoğrafı daha kolay bulacak

Ücretsiz kullanım için son günler

Öte yandan Google Fotoğraflar yakın zamanda ücretli hale geliyor. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre 1 Haziran 2021’e kadar Fotoğraflar‘da depolanan içerikler, olduğu şekilde kalacak. Yani kullanıcılar, mevcut fotoğraf ve videolarını saklamaya devam edecekler. Ancak, 1 Haziran’dan sonra yüklenen tüm içerikler, şirketin otomatik tanımladığı 15 GB’lik ücretsiz depolama hakkına aktarılacak. Bu alan dolduğu zaman ise şirket kullanıcılardan ek ücret isteyecek ve Google One planlarından birini almasını isteyecek.

Kullanıcılar, dört farklı plandan birini tercih edecek. 100 GB200 GB ve 2 TB şeklinde karşımıza çıkan paketler, 5,79 TL’den başlayarak, 28,99 TL’ye kadar çıkacak. Cihazlarında yeterli alan bulamayan ve fotoğraflarını güvende tutmak isteyen kullanıcılar, bu paketlerden birini almak zorunda kalacak. Şirket bu paketlerle beraber, üyelere özel ek avantajlar sunacağını da açıklamıştı. Ancak bu avantajların ne olacağı şimdilik gizemini koruyor.