Merhaba arkadaşlar! Bugünkü yazımızda, video içerik üreticisi olma yolunda ilerlemek isteyen sizlere çok gerekli program tavsiyeleri sunmak için buradayım.

Öncelikle bir video içerik üreticisi olmadan önce, ne tür videolar üreteceğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Video çekmek istediğiniz konu, sizin için gerekli programların çeşitliliğini de arttırabilir.

Aşşağıdaki listede video içerik üreticilerinin kullandığı bazı programlar bulunmaktadır. Tüm detayları ile sizlere aktarıyorum.

Bir Video İçerik Üreticisi olmak!

Video çekmek istiyorsunu ve bu çektiğiniz özel videoları tüm insanlar ile paylaşmak için youtube’yi kullanmak istiyorsanız, işte sizin için gerekli bazı programlar!

Bunları başlangıç, orta ve profesyonel olarak 3’e ayırmak istedim. Listeyi incelemeye geçelim.

Video Editleme Programları

EaseUs (Başlangıç Video Editleme Programı)

Video’larınızı kolaylıkla düzenleyebileceğiniz. Kullanımı kolay ve ücretsiz de kullanabileceğiniz harika bir program kendisi. After Effect gibi kullanımı profesyonel programlar dışında kalmak istiyorsanız sizin için birebir olacaktır.

Orjinal Websitesi : https://www.easeus.com/multimedia/video-editor.html

2- Sony Vegas Pro (Orta Düzey Video Editleme Programı)

Sony üretimi bir video editleme programı olan “Vegas Pro” kullanımı profesyonel’e yakın bir deneyim vaad ediyor. Video’larınızı içerisine efektler katarak düzenleme imkanı veren bir program. Tekrar söylemek gerekirse After Effect kadar derin bir yapısı yoktur. Kullanımı basittir, ders videoları ile kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Orjinal Websitesi : https://www.vegascreativesoftware.com/us/vegas-pro/

3- Adobe After Effect (Profesyonel Video Editleme Programı)

Adobe After Effect, tamamen profesyonel düzeyde video içeriklerinizi düzenleyebileceğiniz, çok detaylı bir video editleme programıdır. Sadece video editlemenin dışında birçok Grafik Tasarım, 3d Model Render (Element 3D) gibi işlemlerde de kullanılmaktadır.

Not: Adobe Premiere kullanmamamın nedeni; Adobe After Effect programı daha üst düzey olması ve çok daha fazla insan tarafından kullanılmasıdır.

Biz bugün sadece video editleme konusuna değineceğiz. Video editleme yaparken kendi kütüphanesinde olan çok sayıda animasyon, geçiş vb. efektler dışında, dışarıdan indirebileceğiniz binlerce efekt bulunmaktadır. Kısacası After Effect programında, yapabileceklerinizin bir sınırı yok. “After Effect” ismini yeni duyanlar için; aşşağıda orjinal websitesi bulunmaktadır. Oradan inceleyebilirsiniz.

Orjinal Websitesi : https://www.adobe.com/tr/products/aftereffects.html

Ses/Audio/Müzik Editleme Programları

Video içerik üretirken gerekli olan bir programlar listesi ile tekrar karşınızdayız. Şimdi bazıları için çok da önemli olmayan, fakat bazıları için olmazsa olmaz Ses ve Müzik editleme programları.

Not : Bu listedeki programlar genel olarak müzik üreten video içerik üreticileri için tavsiye edilen programlardır!

Eğer bir müzik aletiniz var ise örnek : “Gitar veya Piyano” ve bununla daha fazla bir kitleye sesinizi duyurmak istiyorsanız. Fakat bunun hakkında bir bilginiz yok ise yazımızı okuyabilirsiniz.

Sizin için sunabileceğim programlar Bulunmaktadır. Video içerik üretmek için işinizi göreceğine eminim.

TAVSİYEMİZ OLAN MÜZİK VE SES ÜRETME/ EDİTLEME PROGRAMI

FL STUDIO (Müzik Yapma ve Ses Editleme Programı)

Fl Studio profesyonel düzeyde bir müzik ve ses editleme programıdır. (Program ile her türlü ses dosyası üretebilirsiniz veya var olanları düzenleyebilirsiniz). Piyasada kendisine benzer düzeyde bir program bulmak oldukça zor. Çok fazla özellikli olmasından dolayı çoğu ses/müzik sanatçısının bu programı kullandığını belirtmemde fayda var.

İçerisindeki eşsiz miktarda özellik ile birlikte hayal edebileceğiniz herşeyi yapma imkanı sağlıyor. Bir müzik aletiniz olmasa bile içerisinde kullanabileceğiniz tüm müzik aletlerinin sesleri mevcut. Müzik yapmak istiyorsanız ve profesyonel bir program arıyorsanız eğer aradığınız program Fl Studio‘dan başkası değildir.

Orjinal Website : https://www.image-line.com/

DİĞER SES DÜZENLEME PROGRAMLARI

1- Logic Pro X (Ses Düzenleme Programı)

  • Canlı döngülerle birlikte etkin filtre, tekrarlayıcı, remix özellikleri kullanımı.
  • Örnekleyici, bölge editörü, haritalama editörü gibi ekstra özelliklere sahiptir.
  • 150’den fazla ritmik sese sahip bir kütüphane imkanı sunar.

Apple’ın üreticisi olduğu Logic Pro X, kullanıcılarına ücretli olarak birçok seçenekte ses kayıt imkanı sağlayan bir programdır. Efekt, döngü ve örnekler koleksiyonuyla birlikte ses kayıt işlerinizi kolay ve ciddi bir şekilde icra etmenizi sağlar. Program, App Store’da 1.349.99 TL fiyatıyla yerini alıyor.

2- GarageBand (Ses Düzenleme Programı)

  • Akıllı kontrollere sahip bir arayüz.
  • Yeni ses ve enstürman koleksiyonuna sahip iyi bir kütüphane.
  • Multi-Touch hareketle uzaktan erişime sahip olabilmek.

Apple’ın ürettiği GarageBand programı, Mac sahiplerine kolaylıkla ses düzenleme işlemlerini yapabilme imkanı tanıyor. Herhangi bir enstürmanı kablosuz olarak programa taşıyabileceğiniz GarageBand programı, birçok yeni özelliğiyle kullanıcılara farklı olanaklar tanıyor. Davul sistemi, amper ve pedal kutuları, flex time bu özelliklerden bazıları. Hem de tüm bu özellikleri kullanıcılara ücretsiz olarak sağlıyor.

3- Audiotool (Ses Düzenleme Programı)

  • Parçalarınızı cihazlarınız arasında senkronize eder.
  • Dosyaları .MP3 formatında dışa aktarır.
  • Birçok enstürman seçeneği sunar.

Audiotool, ücretsiz olarak ses kaydetmenize ve bunu yayınlamanıza yardımcı olan bir programdır. Sistemdeki enstürmanları karşılaştırabileceğiniz 30 saniyelik sesler kaydedebilirsiniz. Bu programla birçok ses sinyalinizi değiştirebilir ve MIDI denetleyicisi oluşturabilirsiniz. 

Orjinal Websitesi : https://www.audiotool.com/

Evet arkadaşlar. Listemizin sonuna geldik. Bugünkü listemiz de bu şekildeydi. Atladığım veya listede bulamadığınız programlarınızı da yorumlara ekleyebilirsiniz. Yorumlarda video içerik üreticisi olma hayallerinizden de bahsedebilirsiniz.

Hayaller Gerçekliğin Aynasıdır! – Adak Medya